Tomislav Erhard-Pacovski

View Original

Pianobook: Facebook po mojoj mjeri

Prije dosta godina, jedan od vodećih svjetskih razvijatelja virtualnih instrumenata, Spitfire Audio, predstavio je Spitfire Labs program. Program je postao iznimno popularan, jednako kao povoljna ulaznica u tvrtkin proslavljeni no vrlo skupi katalog, kao i svojevrsno proširenje zvučne palete za vlasnike nekih od njihovih komercijalnih proizvoda. U početku je svako Labs izdanje stajalo simboličan iznos a prikupljena sredstva išla su u dobrotvorne svrhe. Danas je Spitfire Labs kolekcija u potpunosti besplatna za preuzimanje i korištenje. Maleni dragulji iz serije često imaju odlike koje se obično vežu uz Spitfire Audio i mnogi od njih zapravo potječu iz privatnih zbirki tvrtkinih osnivača.

Jedan od njih, Christian Henson, odlučio je otići korak dalje pokrenuvši Pianobook: zajednicu gdje glazbenici i skladatelji iz cijelog svijeta mogu besplatno dijeliti virtualne instrumente koje su sami stvorili. U početku je projekt bio fokusiran na klavire. Temeljna misao je da je svaki klavir različit i jedinstven po pitanju zvuka, karaktera kao i pozadine. Zahvaljujući Pianobook-u, nastao je znatni arhiv virtualnih klavira raznih vrsta, proizvođača i povijesti; ne samo kao svojevrstan spomenar već i kvalitetan zvučni izvor za skladatelje i producente.

Tijekom vremena, ponuda na Pianobook-u se značajno povećala i proširila. Osim klavira, naravno, sada možete pronaći gotovo sve moguće vrste zvukova u obliku virtualnog instrumenta. Ovaj projekt ponovno dokazuje da su besplatni virtualni instrumenti koji potječu od glazbenika i skladatelja uvijek superiorni onima koje tvrtke dijele kao poticaj potencijalnim kupcima. Ne samo da doista možete osjetiti rad iz ljubavi; takvi su proizvodi nerijetko pažljivo i kvalitetno izvedeni.

Jedna od najboljih stvari u vezi Pianobook-a je mogućnost da ispričate priču. Svaki prilog uključuje više ili manje detaljan opis, pomalo nalik onima na omotnici CD-a ili LP-a. Ovaj detalj može biti jednako značajan i osoban poput samog priloženog virtualnog instrumenta.

Pianobook Internet stranica također je doživjela nekoliko prilično značajnih izmjena. Prije svega, uveden je sustav košarice, slično kao kod komercijalnih Internet trgovina. Premda je sav sadržaj i dalje u potpunosti besplatan, ovo čini postupak dolaženja do linkova za skidanje mnogo elegantnijim. Službeni servis za pohranu je i dalje WeTransfer.

Druga promjena odnosi se na mogućnost ocjene priloženih instrumenata putem sustava zvjezdica. Također, sada je moguće napisati i osvrt za svaki prilog. Ovo može biti donekle od pomoći zainteresiranima pri donošenju odluke hoće li skinuti određeni instrument ili ne.

Kao skladatelj, sve češće posjećujem Pianobook u potrazi za novim zvučnim bojama koje mogu koristiti u svojem radu. Na neki način, također sam i doprinositelj, budući je nekoliko mojih nedavnih skladbi koje uključuju virtualne instrumente sa Pianobook-a dodano u demo sekciju projekta, kao primjer njihovog korištenja u praksi.

Moram reći da me ideja razvijanja vlastitih virtualnih instrumenta zasad baš i ne privlači, premda korištenje mnogih Pianobook proizvoda svakako ističe kreativne mogućnosti takvog podviga. Naravno, sveprisutno je pitanje što zapravo semplirati a što već nije bilo mnogo puta semplirano u mnogo boljim okolnostima i uvjetima. Promatrajući svoju već znatnu zbirku komercijalnih i besplatnih zvučnih biblioteka, zasad jednostavno nisam osjećao stvarnu potrebu da se u to upustim. No u budućnosti, tko zna? Možda ću biti u mogućnosti nešto vratiti Pianobook-u i na taj način.