Albion: ironični nastavak naslijeđa
Prije nekog vremena, pisao sam o svojim iskustvima pri kupovini legendarnog Albiona. Ovaj proizvod još i danas nakon brojnih konceptualnih promjena te odluka njegovih tvoraca i dalje ostaje jedan od najrevolucionarnijih i najkvalitetnijih paketa za virtualnu orkestraciju.
Albion je izvorno predstavljen još 2011. godine no i danas nosi titulu najuspješnijeg izdanja tvrtke Spitfire Audio - vjerojatno vodeće sile na području virtualnih orkestralnih instrumenata. Od samog začetka, Albion je predstavljao svojevrsnu prekretnicu u odnosu na konkurenciju. Biblioteka je izgrađena korištenjem najboljih mogućih elemenata, uključujući prostor, glazbala, opremu te same glazbenike - koji su svi nerijetko bili uključeni u nastanak glazbe za nebrojene filmske hitove snimljene u posljednjih dvadeset i više godina. Albion je također bio među prvim bibliotekama koje su ionako već dovoljno kompleksni proces virtualne orkestracije pokušale učiniti što jednostavnijim i intuitivnijim, osobito za nas koji skladamo snimanjem i obradom snimljenih izvedbi u odnosu na "tradicionalnu" metodu zapisivanja nota u notacijski program. Nadalje, biblioteka je među prvima osim zvučnih boja orkestra također nudila i ostale, danas nimalo manje važne elemente poput sintesajzera, ritmičnih ukrasa te različitih efekata - sve u jednom pakiranju.
Sve navedeno učinilo je Albion jednim od najtraženijih i najkorištenijih proizvoda svoje kategorije koji je shodno tome imao i relativno visoku cijenu. Iz tog razloga, osobno sam se odvažio na njegovu kupnju tek nekoliko godina nakon izvornog predstavljanja. Još i danas, Albion je vjerojatno najskuplja investicija u pojedinačni software koju sam do sada učinio, premda sam nakon njegove kupnje nabavio još dva naslova iz iste serije zahvaljujući raspoloživim popustima.
Upravo stoga, nemalo me je iznenadila i razočarala odluka Spitfire Audio-a da u jesen 2015. s tržišta povuče proizvod po kojemu su nesumnjivo najpoznatiji kako bi ga ponovno izdali pod nazivom "Albion One". Razloge za ovakav potez nije toliko teško shvatiti koliko prihvatiti. Htjeli su svoj najuspješniji proizvod učiniti primamljivijim masama još većim naginjanjem ka bombastičnoj i "epskoj" orkestralnoj glazbi koja preplavljuje moderne filmske naslove. Sve je to u redu, no trebali su pokazati više obzira prema vlasnicima starije verzije i ponuditi im besplatnu kopiju Albiona One ili barem mogućnost nadogradnje po simboličnoj cijeni u bilo koje vrijeme. Umjesto toga, prelazak na noviji proizvod prilično košta, uzevši u obzir cijenu onoga prijašnjeg koju smo mnogi platili. To je vjerojatno glavni razlog zašto osobno još uvijek nisam prešao na Albion One.
No pravo iznenađenje tek slijedi. Prije nekoliko tjedana, Spitfire Audio je iz vedra neba predstavio "novu" seriju orkestralnih biblioteka u kojoj nudi svoju dokazano vrhunsku kvalitetu po bagatelnoj cijeni. Međutim ni ovdje nije riječ o novome proizvodu niti o ograničenoj verziji onoga postojećeg. Naime, pet godina nakon kliničke smrti originalnog Albiona, tvrtka je dobar dio njegova sadržaja odlučila jeftino ponuditi novim klijentima. Sjajan potez! Postavlja se pitanje što je s onima koju su ranije platili vrlo visoku cijenu za nekoć ekskluzivan proizvod? Jesmo li barem dobili mogućnost besplatnog prelaska na Albion One? Ne, besplatno smo dobili ono što već imamo u drugom pakiranju budući da se nova serija više ne oslanja na Kontakt ili Kontakt Player nego koristi vlastiti namjenski plugin. Hvala lijepo. Naravno, Spitfire nije htio riskirati potencijalno odvraćanje dijela novih kupaca od kupovine Albiona One, što bi se moglo očekivati u slučaju da su ovu novu zbirku odlučili utemeljiti na aktualnoj perjanici tvrtke umjesto na umirovljenom proizvodu.
Iako realno ne žalim zbog kupovine niti jednog od dvanaest proizvoda Spitfire Audio-a koje sam do sada nabavio radi njihove iznimne kvalitete i inspiracije koje mi pružaju, ovo iskustvo, kao i još jedan u nizu neočekivanih raspleta ipak će mi uvijek ostavljati gorak okus u ustima.