(Ne)sretni broj jedanaest
Vjerojatno svatko tko koristi računala zna da je Microsoft nedavno predstavio svoj najnoviji operacijski sustav, Windows 11. Za mnoge dugogodišnje i zahtjevne korisnike, uključujući i mene, prva najava novih Windowsa bila je prilično iznenađenje. Nakon što je 2015. izdana prva verzija Windowsa 10, izvorni plan je bio da se taj sustav ubuduće unedogled nadograđuje novim mogućnostima i sigurnosnim zakrpama. Budući da je Microsoft omogućio legitimnim korisnicima starijih verzija Windowsa da besplatno instaliraju i koriste Windows 10, ovo je je bio svojevrstan presedan koji je mnoge s razlogom veselio. Osobito k tome što su preduvjeti za instaliranje ovoga sustava relativno skromni, čak i prema današnjim standardima.
Ovo je sve iznenada palo u vodu dolaskom jedanaestice. Iako je Microsoft zadržao politiku mogućnosti besplatne nadogradnje sa prijašnje verzije, istodobno su nametnuli nove sistemske zahtjeve koje mnoga računala ne zadovoljavaju. Ne radi se samo o vrlo starim sustavima; čak i oni koji broje tek nekoliko godina često ne prolaze na testu. Najgora je činjenica što se ovdje ne radi toliko o nedostatku snage (preslabi procesor, premalo memorije ili prostora za pohranu), već o nekim sigurnosnim mogućnostima koje ranije nisu bile standardno ugrađivane na matične ploče.
S jedne strane, Microsoft pokušava učiniti svijet što sigurnijim (barem onaj virtualni), no pritom po običaju sami skaču u vlastita usta. Ukoliko onemoguće brojne korisnike starijih no i dalje potpuno upotrebljivih računala da koriste najnoviju verziju Windowsa, ti isti će relativno brzo predstavljati veliki sigurnosni problem nakon što službena podrška za Windows 10 istekne krajem 2025. godine. Vjerojatno su stoga odlučili pomalo "promijeniti ploču" pa je kasnije omogućeno instaliranje Windowsa 11 čak i na računala koja ne zadovoljavaju preduvjete, no uz napomenu kako pritom ne trebaju računati na daljnju podršku Microsofta. I opet smo na početku...
Stvar postaje još konfuznija s obzirom da su neki dan izašle prve nadogradnje za Windows 11 a koje su navodno dobili čak i oni sa nepodržanim sustavima. To bi svakako trebala biti dobra vijest, no nije nikakva garancija da se stvari kasnije neće promijeniti. U svakom slučaju, priličan kaos.
Osobno, za sada nisam pretjerano oduševljen jedanaesticom iako je ionako još duže vrijeme ne planiram instalirati na vlastita računala, barem dok ne prođe razdoblje "dječjih bolesti". Uz to, dva sustava koja koristim uz DAW "nisu kompatibilna". No za sada ne brinem previše. Prema onome što sam pročitao, novi Windows donosi promjene koje su većinom kozmetičke prirode. Kao umjetnik smatram da izgled programa s kojima ste u stalnom doticaju nije nevažan, no ujedno nije presudan razlog za nadogradnju. Iskreno, nadao sam se da će Microsoft, kako je u ostalom i bilo ranije najavljeno, nastaviti polirati prilično uspjelu desetku. Iako Windows 11 čini se rješava dio njezinih nedostataka već u startu, vrijeme će pokazati svoje.
No mnogi problemi i dalje ostaju. Što je sa nebrojenim starijim računalima koja su još uvijek korisna i u redovitoj upotrebi? Hoće li zadnji potez Microsofta ironično mnoge gurnuti u svijet Linuxa? Premda je Linux danas vrlo zreo proizvod, nažalost još uvijek nije prava alternativa popularnijim komercijalnim sustavima u svakom pojedinom slučaju. Npr. u mojem svijetu glazbene produkcije kompletni prelazak na Linux i dalje je nažalost utopija. Ne stoga što to nije jednako kvalitetan sustav kao Windows i MacOS (po mnogočemu i mnogo superiorniji u odnosu na njih) već zbog pitanja kompatibilnosti koja su još i danas glavna boljka kada je u pitanju Linux. No stvari se jako brzo mijenjaju i za koju godinu, tko zna? ;)